Wszystko, co musisz wiedzieć o cyklu życia swoich rzęs

11/10/2021

Obsesja społeczeństwa na punkcie pełnych, długich i trzepoczących rzęs sięga starożytnego Egiptu, gdzie kobiety stosowały koloryzujące zabiegi, używały maści i pędzli, by uzyskiwać odważny i piękny wygląd

Z kolei pierwsze próby przedłużania rzęs sięgają XIX wieku. Obecnie istnieją nieskończone możliwości uzyskania rzęs, których pragniesz.

Niezależnie od tego, czy:

  • wybierasz odżywkę do rzęs, taką jak RevitaLash® Advanced aby uzyskać zdrowsze i mocniejsze rzęsy,
  • decydujesz się na przedłużanie rzęs aby dodać im objętości,
  • czy po prostu używasz tuszu do rzęs, by podkreślić ich wygląd.

Mimo, iż zabiegi kosmetyczne przeszły długą drogę od czasów starożytnego Egiptu, nasza ludzka fizjologia pozostała taka sama – a mianowicie nasz cykl życia rzęs. Dlatego zanim wciągniesz się w drogie zabiegi kosmetyczne lub wyciągniesz pochopne wnioski na temat wypadania rzęs, ważne jest, aby zrozumieć ich cykl życia. Małego, ale jakże ważnego aspektu.

Każda osoba ma zazwyczaj od 150-200 naturalnych rzęs na górnej powiece i 75-100 na dolnej. Chociaż każda osoba różni się długością, grubością i kolorem rzęs, każda z nas przechodzi przez cykl wzrostu, który można podzielić na trzy fazy:

  1. Anagen,
  2. Katagen
  3. Telogen

Faza anagenu (aktywny wzrost)

W pierwszej fazie, zwanej fazą anagenu, rzęsy aktywnie rosną przez około 30-45 dni.
Około 40% Twoich rzęs jest w tej fazie w danym momencie. Każda rzęsa będzie rosła do określonej długości, a następnie przestanie.

Faza katagenu (faza odpoczynku)

Druga faza cyklu rzęs to faza katagenu, w której rzęsa osiąga pożądaną długość i przestaje rosnąć, a mieszek włosowy staje się mniejszy. Ta faza trwa 2-3 tygodnie. A co jeśli rzęsa wypadnie? Podczas katagenu nie zacznie odrastać, dopóki ta faza nie dobiegnie końca.

Faza telogenu (faza zaniku)

Faza spoczynku/zrzucania jest znana jako faza telogenu, która trwa 3-4 miesiące. W tym czasie z mieszka włosowego zaczyna wyrastać nowy włos, ostatecznie wypychając stary. Oznacza to, że nie ma powodu, aby martwić się normalnym wypadaniem rzęs – one po prostu robią miejsce na nowe! Ponieważ każda pojedyncza rzęsa znajduje się w swojej własnej fazie cyklu. To normalne, że kilka rzęs wypada każdego dnia. Zwykle pełna wymiana rzęs zajmuje 4-8 tygodni.

Aby pomóc utrzymać rzęsy w doskonałej formie, zalecamy stosowanie się do poniższych praktyk:

  • Codziennie dokładnie usuwaj makijaż
  • Unikaj wodoodpornego makijażu
  • Wprowadź serum do rzęs do swojej codziennej rutyny
  • Unikaj szarpania, ciągnięcia lub pocierania rzęs

 

*Informacje z NCBI i Lash Resources 

 

Marzysz o długich, pięknych i zdrowych rzęsach? Poznaj nasze produkty:

ODŻYWKA DO RZĘS REVITALASH® ADVANCED

TUSZ REVITALASH® DOUBLE-ENDED VOLUME SET

MICELARNA WODA REVITALASH® LASH WASH