WYWIAD EDUKACYJNY

STRES ATAKUJE WŁOSY!
REVITALASH® KONTRA ŁYSIENIE

Kinga Nicer

specjalista dermatolog
wiceprezes SLDE

Joanna Kostrzewska

Maja Mendraszek-Goser

DZIENNIKARKA MIĘDZYNARODOWYCH MAGAZYNÓW M.IN VOGUE, JOY, IN STYLE, HARPER’S, BAZAAR, ELLE, ILUSTRATORKA (MAGAZYN SHAPE, *POWRÓT DO MICKIEWICZA*)

"Serdecznie zapraszamy do przeczytania edukacyjnego wywiadu ze specjalistą dermatologiem, Wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych KINGĄ NICER, przygotowanego przez dziennikarkę Maję Mendraszek-Goser".

RevitaLash Cosmetics

Pandemia pokazała nam jak bardzo jesteśmy delikatni. Jak wrażliwa jest nasza psychika. I jak mocno jest ona powiązana z resztą naszego organizmu. Dziś psycholodzy przeżywają oblężenie, a gabinety dermatologiczne pękają w szwach od pacjentów zgłaszających się z problemem wypadających włosów i innymi chorobami generowanymi przez stres. Bo nerwy i włosy to naczynia połączone.

Powodem nadmiernego wypadania włosów jest najczęściej silny stres. „Bez względu na to, czy stres jest krótkotrwały czy żyjemy w nim latami – ma on ogromny wpływ na stan naszej skóry i włosów. Kiedy pacjent przychodzi i mówi, że nagle pojawiła się łuszczyca, wyprysk albo właśnie zauważył, że włosy wypadają w dużych ilościach – po pierwsze pytam go czy coś złego nie wydarzyło się ostatnio w jego życiu, czy nie było jakiejś radykalnej zmiany” tłumaczy specjalista dermatolog, Kinga Nicer, Wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

„Psychodermatologia to dziedzina, która zaczyna rozwijać się coraz szybciej. I nie bez powodu. Stres powoduje w organizmie reakcję chemiczną, zatruwa toksynami, zaburza gospodarkę hormonalną. A coraz więcej ludzi nie radzi sobie ze stresem. Nie wiedzą jak postępować, jak się ratować. Nie znają sposobów. W pandemii bardzo się to nasiliło. Ludzie boją się o swoje zdrowie, martwią się o najbliższych, lękają się utraty pracy i przyszłości. Fakty są takie, że często nie mamy możliwości zmiany rzeczywistości. Jedyne co możemy zrobić to zaadaptować się do niej i spróbować zaakceptować rzeczy takimi jakie są. Dlatego lekarz powinien od tego zacząć rozmowę z pacjentem. Już Platon wyraźnie wymagał od lekarzy, by leczyli jednocześnie duszę i ciało” mówi specjalistka. Psychodermatologia uważa, że sam lekarz powinien już być lekiem. Dzięki temu, w człowieku, uruchamiają się naturalne siły, pomagające mu szybciej wyzdrowieć. 

DOTRZEĆ DO ŹRÓDŁA


– „Z mojego doświadczenia wynika, że prawie 80% objawów związanych z wypadaniem włosów ma podłoże stresowe, psychosomatyczne.W trakcie specjalizacji w 1998 Profesor Ligia Brzezińska-Wcisło, dermatolog, polska guru od włosów, powtarzała, że wręcz 80%osób hospitalizowanych w związku z utratą włosów, miało prawidłowe wyniki! Kiedy pacjenci wracają z wynikami badań, które zawsze zlecam jako podstawę do dalszej diagnostyki – w większości wypadków rzeczywiście, okazuje się, że wszystko jest w normie. Fizycznie nic konkretnego im nie dolega. A jednak tracą włosy. A łysienie jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń, szczególnie dla kobiet. I tak koło się zamyka – stres powoduje utratę włosów, a ich utrata powoduje stres” mówi dr Nicer.
Do specjalistów zgłasza się coraz więcej młodych ludzi, często  dzieci i młodzież. Cierpią na łysienie plackowate, bardzo silne przerzedzenie włosów, lub same, kompulsywnie sobie te włosy wyrywają i nie potrafią nad tym zapanować. „Zawsze rozmawiam z nimi i z ich rodzicami, pytam nawet o to, jak wygląda ich dzień. I okazuje się najczęściej, że mały pacjent siedzi przed komputerem lub z telefonem, całymi dniami. Pozbawione tego sprzętu, dzieci są jak oszalałe, zdradzają objawy uzależnienia. Rodzice są zaskoczeni i zakłopotani, kiedy mówię im, że dziecko potrzebuje pomocy psychologa, psychiatry lub wręcz kwalifikuje się na terapię odwykową. A w przypadku nałogów potrzebna jest bardzo konkretna pomoc. Z dorosłymi jest trochę łatwiej. Wizja utraty włosów tak ich przeraża, że słuchają rad i stosują się do zaleceń. Dorosły, któremu wytłumaczy się, że przyczyną łysienia jest stres, czuje się lepiej już po samej rozmowie z lekarzem. Czuje, że ktoś się nim zajmuje, że ma ustalony plan działania, jest zaopiekowany. Już samo przyjście do lekarza sprawia, że czuje się lepiej. Dlatego tak ważna, według mnie, jest współpraca między samymi specjalistami. Ja często konsultuję się z kolegami po fachu i wspólnie tworzymy plan działania dla pacjenta, czasem wręcz odsyłam do lekarza, który ma lepsze zaplecze diagnostyczne, ma sprzęt i możliwość przeprowadzenia specjalistycznych badań. Tym bardziej, ważne jest aby pacjent ufał lekarzowi i chciał współpracować. Poza specjalizacją, liczą się też względy osobiste i emocjonalne. I nie ma sensu udawać, że tak nie jest. Jeśli między pacjentem i lekarzem powstanie więź, samo leczenie będzie skuteczniejsze.” dodaje Dermatolog.

CIERPLIWOŚĆ POPŁACA

Pamiętajmy, że leczenie problemów związanych z włosami to długi, kilkumiesięczny a nawet kilkuletni proces. Zaburzony cykl życia włosów (optymalne jest kiedy anagen stanowi 90%, ketagen i telogen pozostałą część cyklu). Obserwujemy teraz wzrost liczby osób z łysieniem telogenowym. Ten rodzaj łysienia to skrócenie cyklu życia włosa. Objawia się dopiero po trzech -czterech miesiącach od sytuacji stresowej( trauma, operacja, poród).Właśnie teraz zaczynamy więc dostrzegać skutki izolacji na własnych głowach. Jest zazwyczaj odwracalny, ale to trwa. „- Mam pacjentki, które straciły wszystkie włosy – łącznie z brwiami i rzęsami ale po pewnym czasie (i odpowiedniej terapii) wszystko wróciło do normy. Podstawą każdej diagnozy jest wywiad i badania.

Stres powoduje utratę włosów, a ich utrata powoduje stres.

Warto robić sobie badania, choćby raz w roku i sprawdzać czy wszystko jest w porządku. Jeśli mamy niedobory, zaleca się je suplementować. Przy problemach zleca się wiele badań, te podstawowe to badania tarczycy, poziomu żelaza, ferrytyny, badania hormonalne (ogromna część łysienia to łysienie androgenowe, często dotyka kobiet po menopauzie). 
Sprawdza się też poziomy witaminy: B12 (dlatego jej prawidłowy poziom zapewnia ukojenie nerwów i zwiększa odporność na stres ) oraz witaminy D3 (, która odpowiada za wzmocnienie włosów, ale ma też klinicznie potwierdzone działanie antydepresyjne). Jeśli przyczyną wypadania włosów jest stres – niesłychanie ważny też zdrowy sen. Zadbajmy o to szczególnie troskliwie – warto sięgnąć po metody (na przykład medytacja czy ćwiczenia oddechowe) i naturalne suplementy, które mogą pomoc nam uspokoić gonitwę myśli, szybciej zasnąć i lepiej się wysypiać.

Sprawdza się też poziomy witaminy: B12 oraz witaminy D3.

URODOWE PUŁAPKI


Kolejny powód utraty włosów jest banalny, ale i nagminny. Nadmierne stylizowanie w domu a głównie stosowanie prostownic i lokówek. – „Przychodzą do mnie 15 latki, których włosy wyglądają jak futro zjedzone przez mole. Nieprofesjonalne lub zbyt częste zabiegi fryzjerskie też mogą osłabić stan włosów. No i na koniec – odpowiednia pielęgnacja. Jest arcyważna!
Moja rada dla wszystkich? Jeśli zauważymy, że włosy wyglądają źle – idźmy do lekarza. Nie do trychologa bez medycznego wykształcenia, nie do fryzjera. Tylko specjalista jest w stanie dotrzeć do źródła problemu a nie jedynie maskować objawy. W końcu piękne, zdrowe i gęste włosy to marzenie każdego z nas” podpowiada dr Kinga Nicer.

Osobiście używam od lat produktów RevitaLash Volume Enhancing. Co więcej, stosuje je także mój syn. Są bezpieczne, a jednocześnie bardzo mocno stymulują skórę i mieszki włosowe. Pięknie nawilżają i nabłyszczają także same włosy. Polecam tę gamę bez wahania, ze względu na ich skuteczność ” mówi specjalista dermatolog Kinga Nicer.

REVITALASH® HAIR COLLECTION

Wyjątkowo skuteczna linia do włosów i skóry głowy ze znanym, opatentowanym BIOPEPTIN COMPLEX® doktora Michaela Brinkenhoffa. To lecznicza formuła dedykowana cienkim, przerzedzonym, osłabionym włosom kobiet i mężczyzn. Dedykowana również wszystkim pacjentom o wysokiej świadomości dbania o zdrowie włosów i skórę głowy.
Marka REVITALASH® już od 14 lat wspiera walkę o każdy prawdziwy włos, dba o jego zdrowie i długość cyklu życia.

REVITALASH® THICKENING SHAMPOO i CONDITIONER

W skład linii wchodzi szampon REVITALASH® THICKENING SHAMPOO o leczniczym i oczyszczającym działaniu na włosy i skórę głowy. Zawiera bogactwo ekstraktów roślinnych wspomagające utrzymanie optymalnego stanu skóry głowy i włosów m.in. białko lnu, liść nieśplika japońskiego, korę wierzby, żeń-szeń, zieloną herbatę, nasiona bobu. Wzmacnia naskórek włosa dzięki biotynie i keratynie oraz zwiększa grubość łodygi włosa. Odżywka pogrubiająca do spłukiwania REVITALASH® THICKENING CONDITIONER doskonale nawilża i wygładza włókno włosa, wzmacnia naskórek oraz pogrubia łodygę włosa. Dzięki zastosowaniu szamponu i odżywki zrewitalizowane, nawilżone i odżywione włosy nabierają zdrowej objętości, wyglądają na grubsze i lepiej się układają.

REVITALASH® VOLUME ENHANCING FOAM

Pianka stymulująca wzrost włosów z zaawansowaną formułą zawierającą chroniony patentem BIOPEPTIN COMPLEX®. To siła niezbędnych substancji odżywczych, wzmacniające działanie PEPTYDÓW, LIPIDÓW oraz BIOTYNY oraz ochronne działanie wysokiej jakości wyciągów roślinnych m.in. miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, swertii japońskiej, palmy sabałowej czy białka pszenicy. Ten łatwy w aplikacji produkt o lekkiej konsystencji stymuluje wzrost włosów, pomaga odbudować strukturę włosa, nadaje włosom połysk oraz dodaje im objętości. Najnowsza formuła pianki zastąpiła nagradzany i uznany przez lata Hair ADVANCED by RevitaLash® i produkt linii ReGenesis®. Udoskonalony skład nowej pianki REVITALASH® to bardziej skuteczne działanie i o 33% więcej opatentowanego BIOPEPTIN COMPLEX® doktora Michaela Brinkenhoffa. Opakowanie 55ml wystarczy od 1,5 do 3 miesięcy kuracji. Stosujemy bardzo małą ilość preparatu na czyste, wilgotne włosy.

Linia REVITALASH® HAIR COLLECTION doskonale pobudza krążenie i ukrwienie skóry głowy, odżywia i rewitalizuje mieszki włosowe i całe włosy. Pomaga wzmacniać słabe włosy nawet przed i po przeszczepie. To ZDROWY NAWYK odżywiania włosów i skóry głowy. Polecane są regularne kuracje.

OCZYSZCZENIE, ODŻYWIENIE, OBJĘTOŚĆ, WZMOCNIENIE I STYMULACJA.

„Z radością informujemy, że nasza linia REVITALASHR HAIR COLLECTION o leczniczym działaniu na włosy i skórę głowy, dzięki licznym głosom specjalistów lekarzy, otrzymał kolejną nagrodę Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych – PERŁĘ DERMATOLOGII ESTETYCZNEJ 2020!

Nagroda odzwierciedla ogromne zadowolenie pacjentów i lekarzy z opatentowanego BIOPEPTIN COMPLEX® doktora Michaela Brinkenhoffa. Cieszymy się ogromnie i dziękujemy klinikom i gabinetom za wieloletnią współpracę już od 2009 roku.

Zapraszamy do programu KLINIKA BEZ TAJEMNIC 2, w którym nasze produkty są rekomendowane w Klinice Ambroziak przed i po przeszczepie włosów. REVITALASH® to rozwiązanie dla włosów osłabionych przez stres i delikatnych z natury”

revitalash cosmetics logo_black_cmyk