Fakty i mity – odżywki i stymulatory wzrostu rzęs

21/02/2022

Odżywki i stymulatory wzrostu rzęs

W 2006 roku pojawiła się opracowana przez lekarza okulistę Michaela Brinkenhoffa pierwsza odżywka stymulująca wzrost rzęs o innowacyjnym, opatentowanym składzie. Był to specjalny prezent dla jego chorej na raka żony Gayle. „Wynalazek” doktora Brinkenhoffa stał się inspiracją wielu rozwiązań w dziedzinie kosmetologii i zapoczątkował prawdziwy boom na odżywki i stymulatory wzrostu rzęs. Co składało i nadal składa się na sukces produktu Brinkenhoffa? Skuteczność receptury i idea nierozerwalnie związana z produktem, który stał się symbolem wsparcia dla osób chorych na raka, które na skutek terapii onkologicznej utraciły naturalne rzęsy i brwi.

Synergia biotechnologii z na turą doczekała się wielu na śladowców, konkurentów, fanów i… przeciwników.

Największe kontrowersje wzbudza bimatoprost, który w czystej postaci jest głównym składnikiem leku na jaskrę. Znane ze skuteczności krople i lek to farmaceutyki z wysokim stężeniem bimatoprostu użytym w celach leczniczych.

„W wysokiej jakości odżywkach znajdziemy substancję wyodrębnioną z bimatoprostu, która ma zdecydowanie łagodniejsze działanie. Brinkenhoff poświęcił mnóstwo czasu i energii na badania, które doprowadziły do stworzenia skutecznej i bezpiecznej receptury, tak aby pochodne prostaglandyny wpływały na wyraźną poprawę kondycji i wyglądu rzęs – ich grubość, długość i barwę, bez dodatkowych niepożądanych działań, które mogą powodować ww. krople na jaskrę. Dobrze sformułowana odżywka przedłuża żywotność każdego włosa i mieszka włosowego oraz działa rewitalizująco” – mówi Magdalena Korwin, lekarz okulista. W oryginalnym produkcie Birkenhoffa znajdują się składniki najwyższej jakości. Formuła oparta została na peptydach i składnikach roślinnych, stymulowana jedynie odpowiednią dawką molekuł, pochodnych nienasyconych kwasów karboksylowych.

Czy bimatoprost jest hormonem?

To kolejny mit. Bimatoprost nie jest hormonem i nie oddziałuje na gospodarkę hormonalną. Bimatoprost to prostamid – pochodna prostaglandyny. „Jest to cytokina, rodzaj białka. Substancja ta nie ma możliwości wywołania stanów zapalanych oka, powieki ani całego organizmu. Nawet czysty bimatoprost nie kumuluje się w organizmie” – dodaje Magdalena Korwin. Reakcji toksycznych, działań niepożądanych, takich jak zmiana koloru tęczówki, które mogły pojawić się po użyciu leku na jaskrę, wypreparowana pochodna w tak małym stężeniu nie jest w stanie wywołać. Przejściowe zaczerwienienie może pojawić się jako reakcja alergiczna na dowolny składnik produktu. Wtedy należy zwrócić uwagę na zmniejszenie ilości i częstotliwości zastosowania produktu.

Najpierw leczenie, potem stymulacja

Odżywki stosujemy wyłącznie na zdrowym oku i skórze powiek. Jeśli klient jest w trakcie diagnostyki czy leczenia zmian chorobowych w tym obszarze, należy wstrzymać się z używaniem preparatów pobudzających wzrost rzęs do końca procesu terapeutycznego. Rzęsy wypadają z wielu powodów, nie tylko na skutek chemioterapii, ale także stresu, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń ogólnoustrojowych i miejscowych infekcji. „Rzęsy mogą masowo wypadać w przypadku zapalenia brzegów powiek. Po wyleczeniu zapalenia warto stosować odżywki i stymulatory wzrostu o sprawdzonym, bezpiecznym składzie, by wspomagać odrost rzęs” – rekomenduje lekarz okulista Piotr Klein-Schmidt, który jest ekspertem w zakresie zakażeń nużeńcem i od lat zwraca uwagę kosmetologów na ten problem.

Niebezpieczne produkty

Na fali popularności odżywek, szczególnie w sklepach internetowych, pojawiały i wciąż pojawiają się preparaty do rzęs niewidomego pochodzenia, których produkcja zlokalizowana jest poza UE – w USA lub w Azji. Oznacza to, że produkty te nie muszą przechodzić oceny bezpieczeństwa oraz nie podlegają żadnym procesom kontroli, obowiązującym w Unii Europejskiej. Podróbki renomowanych marek wciąż są fałszowane, a ich rynek, generujący ogromne zyski, stanowi problem na całym świecie. Należy pamiętać, że podrabianie produktów jest przestępstwem, a korzystanie z produktów z niepewnego źródła stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Rzetelne źródła

Świat internetu przedstawiający fakty i mity o odżywkach bywa zaskakujący. Na różnego rodzaju forach, grupach i stronach znajdziemy rankingi, zestawienia „prawdziwych” faktów i mitów oraz recenzje bazujące na skrawkach informacji, subiektywnych lub „sponsorowanych” odczuciach internetowych twórców. Co więcej, okazuje się, że można pozycjonować nowy produkt, wykorzystując nazwy uznanych marek. Wszytko to oczywiście na przestrzeni lat jest na szczęście coraz lepiej regulowane prawem w celu ochrony konsumentów i prawowitych producentów. Dlatego tak ważne jest, by propagować sprawdzone miejsca w sieci, w których na pytania dotyczące bezpieczeństwa składu produktów odpowiadają wykwalifikowani eksperci, posiadający wiedzę z zakresu chemii kosmetycznej, farmacji i biotechnologii.

RWK Cosmetics Sp. z o.o. wyłączny dystrybutor marki RevitaLash w Polsce

Zapraszamy do naszych autoryzowanych klinik i gabinetów oraz do sklepu na www.revitalash.pl